Muž, který "jen" plnil rozkazy. Eichmanna dostala k soudu legendární operace Mosadu

Muž, který "jen" plnil rozkazy. Eichmanna dostala k soudu legendární operace Mosadu
Eichmann (na snímku se synem Klausem) vydával rozkazy k deportacím a masovému vyvražďování. Během holokaustu zahynulo v Evropě šest milionů Židů. Rodák ze Solingenu v Porýní byl po obsazení Rakouska v roce 1938 poslán do Vídně, kde založil ústřednu pro židovské vystěhovalectví. O rok později stál u založení podobné ústředny v Praze. Eichmann začal organizovat zatýkání a postupně i přesuny Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů.
V roce 1950 Eichmann utekl přes Řím do Argentiny. V jihoamerické zemi pracoval jako mechanik v továrně automobilky Mercedes-Benz, manželka se třemi dětmi později dorazila za ním.
Adolf Eichmann ve věznici Ajalon ve městě Ramla, kde čekal na proces. Na nohou má papuče, které měl na sobě i během popravy oběšením.
Po 114 stáních bylo hlavní líčení uzavřeno 14. srpna 1961, v prosinci soudci oznámili, že Eichmann je ve všech 15 bodech obžaloby vinen. První čtyři body se zabývaly zločiny proti židovskému národu, pátý až dvanáctý bod zločiny proti lidskosti a poslední tři body jej obviňovaly z příslušnosti ke třem ze čtyř zločineckých organizací (k SS, Bezpečnostní službě SD a gestapu). Rozsudek smrti nad Eichmannem vynesl soud v pátek 15. prosince 1961 v devět hodin ráno.
Foto: Israel Government Press Office
Jeden z nejslavnějších soudních procesů 20. století, možná historie vůbec. Před šedesáti lety, 11. dubna 1961, předstoupil před tribunál v Jeruzalémě Adolf Eichmann. Důstojník nacistické SS, kterého Reinhard Heydrich pověřil naplánováním a zorganizováním deportací Židů do vyhlazovacích táborů.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy