Operace, která vešla do dějin. Agenti Mosadu dostali Eichmanna do letadla díky lsti

Operace, která vešla do dějin. Agenti Mosadu dostali Eichmanna do letadla díky lsti
Eichmann (na snímku se synem Klausem) vydával rozkazy k deportacím a masovému vyvražďování. Během holokaustu zahynulo v Evropě šest milionů Židů. Rodák ze Solingenu v Porýní byl po obsazení Rakouska v roce 1938 poslán do Vídně, kde založil ústřednu pro židovské vystěhovalectví. O rok později stál u založení podobné ústředny v Praze. Eichmann začal organizovat zatýkání a postupně i přesuny Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů.
Adolf Hitler a Joseph Goebbels spáchali sebevraždu, někteří nacističtí zločinci byli na konci války dopadeni a postaveni před norimberský tribunál - například Rudolf Hess nebo Hermann Göring. Dalším se ale dařilo spravedlnosti unikat a dostali se v poválečných letech do Jižní Ameriky. Do této skupiny patřil také Adolf Eichmann. Muž, který měl v nacistickém režimu pověření uskutečnit likvidaci Židů ve vyhlazovacích táborech.
Po 114 stáních bylo hlavní líčení uzavřeno 14. srpna 1961, v prosinci soudci oznámili, že Eichmann je ve všech 15 bodech obžaloby vinen. První čtyři body se zabývaly zločiny proti židovskému národu, pátý až dvanáctý bod zločiny proti lidskosti a poslední tři body jej obviňovaly z příslušnosti ke třem ze čtyř zločineckých organizací (k SS, Bezpečnostní službě SD a gestapu). Rozsudek smrti nad Eichmannem vynesl soud v pátek 15. prosince 1961 v devět hodin ráno.
Eichmann byl také 20. ledna 1942 jedním z patnácti účastníků konference ve Wannsee na okraji Berlína, kde nacističtí vůdci rozhodli o takzvaném konečném řešení židovské otázky. Tedy vyhlazení všech Židů.
Foto: National Photo Collection of Israel, Photography dept. Goverment Press Office
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 11. 5. 2022 9:38
Jedna z nejznámějších operací izraelské tajné služby Mosad. Před dvaašedesáti lety, 11. května 1960, zpravodajci židovského státu v Argentině dopadli nacistického válečného zločince Adolfa Eichmanna a následně jej dopravili do Jeruzaléma, kde byl postaven před soud a oběšen.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tampa porazila Floridu i potřetí, Palát nahrál na vítězný gól

Hokejisté Tampy Bay zvládli v 2. kole play off NHL s Floridou i třetí zápas a po vítězství 5:1 je dělí jedna výhra od postupu do finále Východní konference. Útočník Ondřej Palát si v dresu Lightning, kteří útočí na třetí zisk Stanley Cupu za sebou, připsal asistenci u vítězného gólu.

Palát se podílel ve 23. minutě za stavu 1:1 na brance Slováka Erika Černáka. Český útočník poslal puk od pravého mantinelu, Ross Colton ho jemně tečoval a Černák krásně vymetl levý horní roh branky Sergeje Bobrovského. Třetí gól vstřelil ve 31. minutě kapitán Tampy Steven Stamkos, jenž se v závěru stejně jako Nikita Kučerov trefil do prázdné branky při power play Panthers.

Z výhry se v dresu domácího mužstva radoval i obránce Jan Rutta. Florida s jiným českým zadákem Radkem Gudasem je po zisku Prezidentovy trofeje za vítězství v základní části na hraně vyřazení. Série může skončit úterý ve čtvrtém duelu, jenž se bude hrát opět na ledě úřadujících šampionů Stanley Cupu.

Další zprávy