Operace, která vešla do dějin. Agenti Mosadu dostali Eichmanna do letadla díky lsti

Operace, která vešla do dějin. Agenti Mosadu dostali Eichmanna do letadla díky lsti
Eichmann (na snímku se synem Klausem) vydával rozkazy k deportacím a masovému vyvražďování. Během holokaustu zahynulo v Evropě šest milionů Židů. Rodák ze Solingenu v Porýní byl po obsazení Rakouska v roce 1938 poslán do Vídně, kde založil ústřednu pro židovské vystěhovalectví. O rok později stál u založení podobné ústředny v Praze. Eichmann začal organizovat zatýkání a postupně i přesuny Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů.
Adolf Hitler a Joseph Goebbels spáchali sebevraždu, někteří nacističtí zločinci byli na konci války dopadeni a postaveni před norimberský tribunál - například Rudolf Hess nebo Hermann Göring. Dalším se ale dařilo spravedlnosti unikat a dostali se v poválečných letech do Jižní Ameriky. Do této skupiny patřil také Adolf Eichmann. Muž, který měl v nacistickém režimu pověření uskutečnit likvidaci Židů ve vyhlazovacích táborech.
Po 114 stáních bylo hlavní líčení uzavřeno 14. srpna 1961, v prosinci soudci oznámili, že Eichmann je ve všech 15 bodech obžaloby vinen. První čtyři body se zabývaly zločiny proti židovskému národu, pátý až dvanáctý bod zločiny proti lidskosti a poslední tři body jej obviňovaly z příslušnosti ke třem ze čtyř zločineckých organizací (k SS, Bezpečnostní službě SD a gestapu). Rozsudek smrti nad Eichmannem vynesl soud v pátek 15. prosince 1961 v devět hodin ráno.
Eichmann byl také 20. ledna 1942 jedním z patnácti účastníků konference ve Wannsee na okraji Berlína, kde nacističtí vůdci rozhodli o takzvaném konečném řešení židovské otázky. Tedy vyhlazení všech Židů.
Foto: National Photo Collection of Israel, Photography dept. Goverment Press Office
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 11. 5. 2022 9:38
Jedna z nejznámějších operací izraelské tajné služby Mosad. Před dvaašedesáti lety, 11. května 1960, zpravodajci židovského státu v Argentině dopadli nacistického válečného zločince Adolfa Eichmanna a následně jej dopravili do Jeruzaléma, kde byl postaven před soud a oběšen.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

Další zprávy