Foto: Sonda zachytila na Slunci "táborové ohně". Na misi se podíleli i Češi

Foto: Sonda zachytila na Slunci "táborové ohně". Na misi se podíleli i Češi
Táborové ohně jsou milionkrát až miliardkrát menší než běžné sluneční erupce a zatím není jisté, jestli jde pouze o zmenšenou verzi erupcí, nebo zda za jejich vznikem stojí jiný jev. (na snímku na jeden takový táborový oheň ukazuje šipka)
“Nečekali jsme, že tak skvělé výsledky začnou chodit už na samém začátku,” dodává. “Sledujeme, jak se celá desítka našich vědeckých přístrojů vzájemně doplňuje a poskytuje ucelený obrázek Slunce a jeho okolí,” poznamenává Müller.
Podle prvotních teorií by mohly tyto "táborové ohně" přispívat k zahřívání vnější vrstvy sluneční atmosféry, jinak nazývané koróny. Ta je celkově teplejší než samotný povrch hvězdy.
Fotografie, které pořídil přístroj zachycující extrémní ultrafialové záření, ukázaly miniaturní sluneční erupce na povrchu hvězdy. Vědci jim přezdívají "táborové ohně".
Foto: ESA
Zahraničí Zahraničí
17. 7. 2020 19:25
Sonda Solar Orbiter zahájila v únoru svou sedmiletou misi, která má vědcům pomoci lépe porozumět jevům na Slunci. Ve čtvrtek sonda poslala zpět na Zemi první snímky hvězdy. Podívejte se na fotografie, které pořídila, a zjistěte, proč jsou podle vědců důležité.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy