Foto: Pád srbského nacionalisty. Miloševiče rozdrtila buldozerová revoluce

Slobodan Milošević.
Miloševičovi měl skončit prezidentský mandát až v létě roku 2001. On se ale rozhodl podpořit reformu volebního zákona, podle které by se prezidentské volby uskutečnily už na podzim. Miloševič by pak díky přímě lidové volbě mohl v úřadu zůstat dál, což dosud nebylo možné. Na fotce je prezident v srbské metropoli Bělehradě v roce 1997.
Jedním z těch, o kterých se v létě roku 2000 spekulovalo, že by se mohli Miloševičovi v prezidentském klání postavit, byl jeho dlouholetý přítel, mentor a politický spojenec Ivan Stambolič. V srpnu ho ale někdo unesl a zavraždil. Jeho tělo se našlo až o tři roky později. Kvůli vraždě byl později obviněn i Miloševič a jeho manželka. Prezidentskému páru byl Stambolič za svědka na svatbě. Na fotografii jsou oba muži v roce 1986.
Prezidentské volby se konaly 24. září a žádný ze dvou hlavních kandidátů - kromě Miloševiče kandidát opozice Vojislav Koštunica (na snímku) - nezískal víc než 50 procent hlasů. Volební komise proto oznámila, že se bude konat druhé kolo. Opozice s tím ale nesouhlasila, poukazovala na nesrovnalosti při sčítání hlasů. Koštunica podle ní ve skutečnosti hranici 50 procent těsně přesáhl, a druhé kolo tak nebylo potřeba.
Protesty na podporu Koštunici (na snímku z roku 2006) začaly 29. září v dolech v Kolubaře. Volební komise kontrolovaná vládou přesto oznámila, že začala s přípravou druhého kola, naplánovaného na 8. října. Koštunica Miloševiče vyzval, aby přijal porážku a rezignoval.
Foto: ČTK
Helena Truchlá Helena Truchlá
6. 10. 2020 6:20
Dlouholetý srbský autoritářský a nacionalistický vůdce Slobodan Miloševič působil ve vrcholné politice od 80. let až do roku 2000. Před dvaceti lety v říjnu ale prezident neustál předčasné volby, kterými si chtěl naopak upevnit pozici. Následné mohutné protesty v Bělehradě pak vedly k jeho rezignaci. Připomeňte si poslední dny srbského politika, souzeného kvůli válečným zločinům v Haagu.
 

Právě se děje

Další zprávy