Foto: Na takové lodi vypluli osadníci do Ameriky. Mayflower překonala celý oceán

Plachetnice Mayflower II při plavbě do Massachusetts, 10. srpna.
Plachetnici při výroční události v srpnu doprovázeli policisté, remorkéry i soukromá plavidla.
Zajímavostí je, že lodí v 17. století se jménem Mayflower bylo asi 26, všechny kotvily v anglickém městě Port Books. Historici museli dohledat kapitánovo jméno, tonáž nebo majitele, aby zjistili, která plachetnice ze zmíněných 26 převezla Otce poutníky do Spojených států.
Na snímku můžete vidět repliku slavné lodi s názvem Mayflower II. Ta letos 10. srpna dorazila do amerického přístavu Plymouth v Massachusetts, aby připomněla 400leté výročí. V přístavu ji vítaly davy nadšenců s americkými vlaječkami.
Cestující na původně obchodní lodi neměli příliš velké pohodlí. V kajutách, kde byli muži, ženy a děti ve velmi stísněných podmínkách, musela panovat velká solidarita. Lidé na palubě věřili, že plují do "země zaslíbené". Ještě během cesty podepsali puritáni i nepuritáni smlouvu Mayflower Compact, ve které se zavázali na pevnině vybudovat demokracii a zajišťovat bezpečí jeden pro druhého.
Foto: Reuters
dap Vojtěch Trdlica, dap
6. 9. 2020 9:03
Plachetnice Mayflower před 400 lety dovezla na americkou půdu asi stovku osadníků z Evropy, kteří jsou dodnes známí jako Otcové poutníci. Ti v dnešním americkém státě Massachusetts založili první trvalou evropskou osadu Plymouth. V září 1620 opustila anglický přístav se 102 cestujícími. Podívejte se na fotografie Mayflower II, repliky této slavné lodi.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy