Foto: Na takové lodi vypluli osadníci do Ameriky. Mayflower překonala celý oceán

Plachetnice Mayflower II při plavbě do Massachusetts, 10. srpna.
Plachetnici při výroční události v srpnu doprovázeli policisté, remorkéry i soukromá plavidla.
Zajímavostí je, že lodí v 17. století se jménem Mayflower bylo asi 26, všechny kotvily v anglickém městě Port Books. Historici museli dohledat kapitánovo jméno, tonáž nebo majitele, aby zjistili, která plachetnice ze zmíněných 26 převezla Otce poutníky do Spojených států.
Na snímku můžete vidět repliku slavné lodi s názvem Mayflower II. Ta letos 10. srpna dorazila do amerického přístavu Plymouth v Massachusetts, aby připomněla 400leté výročí. V přístavu ji vítaly davy nadšenců s americkými vlaječkami.
Cestující na původně obchodní lodi neměli příliš velké pohodlí. V kajutách, kde byli muži, ženy a děti ve velmi stísněných podmínkách, musela panovat velká solidarita. Lidé na palubě věřili, že plují do "země zaslíbené". Ještě během cesty podepsali puritáni i nepuritáni smlouvu Mayflower Compact, ve které se zavázali na pevnině vybudovat demokracii a zajišťovat bezpečí jeden pro druhého.
Foto: Reuters
dap Vojtěch Trdlica, dap
6. 9. 2020 9:03
Plachetnice Mayflower před 400 lety dovezla na americkou půdu asi stovku osadníků z Evropy, kteří jsou dodnes známí jako Otcové poutníci. Ti v dnešním americkém státě Massachusetts založili první trvalou evropskou osadu Plymouth. V září 1620 opustila anglický přístav se 102 cestujícími. Podívejte se na fotografie Mayflower II, repliky této slavné lodi.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

Další zprávy