Narodil se mezi válkami. Fotograf zachytil poslední dny dědečka, který trpěl demencí

Narodil se mezi válkami. Fotograf zachytil poslední dny dědečka, který trpěl demencí
Severoitalská Lombardie se počátkem roku stala evropským ohniskem epidemie koronaviru. Oblast byla uzavřená a panovala v ní přísná pravidla. Byly zavřené i školy a všechny obchody s výjimkou lékáren a prodejen s potravinami. Lidé nesměli chodit dál než 200 metrů od svého domu.
Díky tomu zachytil poslední měsíce života svého dědečka, 88letého Gina Veraniho, který trpěl stařeckou demencí.
Útěchou Veranimu byla jeho žena, pětaosmdesátiletá Ines Prandiniová. Vždycky, když se Verani cítil špatně, požádal ji, aby si sedla vedle něj.
Podle Toniola přišlo skoro celé město.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Reuters dap Jana Václavíková, Reuters, dap
18. 10. 2020 18:24
Fotograf a učitel na základní škole Marzio Toniolo ze severu Itálie strávil téměř celé jaro v domě se čtyřmi generacemi své rodiny. Oblast byla kvůli pandemii koronaviru několik měsíců uzavřená. Díky tomu mohl Toniolo zachytit poslední měsíce života svého dědečka, který trpěl stařeckou demencí.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy