Foto: Žijí teď v chatrných domcích. Přesto tisíce Pákistánců raději prchly do Indie

Foto: Žijí teď v chatrných domcích. Přesto tisíce Pákistánců raději prchly do Indie
Pákistánští hinduisté proto často odcházejí do sousední Indie, kde jich podle tamního serveru Scroll žije na 41 tisíc. V praktickém životě jim pomáhá i zákon o občanství, který indická vláda schválila loni v prosinci. Ten říká, že lidé z Afghánistánu, Bangladéše a Pákistánu, kteří patří do jedné ze šesti náboženských menšin (hinduisté, sikhové, buddhisté, křesťané, pársové a džinisté) a přišli do Indie před rokem 2015, mají právo na indické občanství.
V jejich provizorních domovech je nyní vidět i fotografie indického premiéra Naréndry Módího.
Bez oficiálního občanství mohou pákistánští uprchlíci v zemi zůstat, ale nesmí opustit region či město, do kterého přišli, ani si nesmí pořídit půdu a postavit si na ní dům.
Nemuslimští obyvatelé čelí v Pákistánu podle zprávy americké komise pro Mezinárodní náboženská práva "vážným perzekucím od úřadů, jako je společenské obtěžování kvůli jejich víře, kdy jejich místa určená k modlení napadají jak úřady, tak davy lidí," cituje ze zprávy agentura Reuters.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
20. 6. 2020 14:09
Do Indie už přišlo přes 40 tisíc hinduistů z Pákistánu, kteří byli ve své rodné zemi diskriminováni kvůli víře. Naopak v sousední Indii, která má s Pákistánem napjaté vztahy, mohou získat nové občanství. Ani Indie ale není nakloněna všem náboženským menšinám. Podívejte se ve Světový den uprchlíků, který připadá na 20. června, jak se jim na předměstí Nového Dillí žije.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy