Foto: Zdi budov popraskaly. Lidé nejsou na taková zemětřesení připraveni, říká Češka z Indonésie

Zemětřesení na indonéském ostrově Lombok způsobilo rozsáhlé škody.
Vyžádalo si už 98 obětí. Všichni mrtví jsou Indonésané.
Přes dvě stovky lidí je zraněných.
Bilance mrtvých a zraněných ještě může narůstat, protože do některých oblastí se stále nedostali záchranáři, řekl agentuře AP mluvčí indonéského úřadu pro zvládání přírodních katastrof.
...
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 8. 2018 8:59
Nejméně 98 obětí a 230 zraněných si vyžádalo nedělní zemětřesení na indonéském ostrově Lombok. Otřesy, které zničily tisíce budov a způsobily výpadky proudu, měly intenzitu sedm stupňů a pocítili je i obyvatelé na vedlejším ostrově Bali. Téměř tisíc turistů museli záchranáři evakuovat z turisticky oblíbených ostrovů Gili poblíž ostrova Lombok. Ostrovy zasáhlo zemětřesení i minulý týden, kdy si vyžádalo téměř dvě desítky obětí a několik stovek turistů uvěznilo až dva dny na vrcholu místní sopky.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy