Foto: Země v novém rozlišení. Nejmodernější satelit na sledování počasí pořídil první snímky

Foto: Země v novém rozlišení. Nejmodernější satelit na sledování počasí pořídil první snímky
Meteorologové na takové snímky netrpělivě čekali – a moderní satelit GOES-16 jim je poskytl. Kromě toho, že posílá nové fotografie Země kvalitnější, tak jsou k dispozici až pětkrát rychleji než snímky od starých družic. Blížící se bouři nebo tornádo tak lokalizují s mnohem větší přesností.
Programy s infračerveným pohledem umožní meteorologům rozlišit jednotlivé rozdíly v atmosféře, jako jsou mraky, vodní pára, kouř, led nebo sopečný popel.
Rozdíl mezi snímky ze starého satelitu (vpravo) a z GOES-16 (vlevo). Vznikly ve stejnou chvíli 15. ledna 2017.
Kvalitní snímky je družice GOES-16 navíc schopná pořizovat každých 15 minut a zachytit na nich celou západní polokouli. Tyto fotografie byly pořízené v polovině ledna. Na snímku je vidět jižní cíp jihoamerického kontinentu.
Foto: NOAA / NASA
Zahraničí Zahraničí
31. 1. 2017 18:18
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) zveřejnil první sérii fotografií, které pořídila umělá družice GOES-16. Moderní satelit, který vypustila NASA na oběžnou dráhu loni v listopadu, má být revolucí v předpovědi počasí. Pořizuje snímky z výšky téměř 36 tisíc kilometrů nad americkým kontinentem v unikátně vysokém rozlišení.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety, které odpálili ozbrojenci v Gaze na Izrael, v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odkazem na záchranáře.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Komora vyškrtla Michala kvůli kauze Homolka ze seznamu advokátů

Česká advokátní komora (ČAK) vyškrtla ze seznamu advokátů Davida Michala z pražské kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Informovala o tom mluvčí komory Iva Chaloupková. Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Chaloupková stručně uvedla, že představenstvo ČAK rozhodlo o vyškrtnutí Michala ze seznamu advokátů 10. května. "Mgr. Bc. David Michal byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin podplácení. Podle názoru představenstva ČAK, jež je vázáno výrokem rozsudku Vrchního soudu v Praze z ledna letošního roku, jeho trestná činnost ohrožuje důvěru v řádný výkon advokacie tímto advokátem," napsala bez dalších podrobností. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Čistý zisk skupiny ČSOB v 1. čtvrtletí stoupl o 28 procent na 2,7 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí stoupl o 28 procent na 2,7 miliardy korun. Objem úvěrů zůstal na stejné úrovni jako před rokem, objem vkladů stoupl o 12 procent. Ostatní velké banky zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru vesměs pokles zisku.

"Výsledky ČSOB v prvním čtvrtletí 2021 potvrzují, že Češi v takto složitých časech dokáží spořit a investovat. Koronavirová krize sice přibrzdila ekonomiku, ale výrazně urychlila rozvoj digitálních služeb. Do on-line prostředí se přesouvají i klienti starší generace," komentoval výsledky generální ředitel ČSOB John Hollows.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy