Foto: Země v novém rozlišení. Nejmodernější satelit na sledování počasí pořídil první snímky

Foto: Země v novém rozlišení. Nejmodernější satelit na sledování počasí pořídil první snímky
Meteorologové na takové snímky netrpělivě čekali – a moderní satelit GOES-16 jim je poskytl. Kromě toho, že posílá nové fotografie Země kvalitnější, tak jsou k dispozici až pětkrát rychleji než snímky od starých družic. Blížící se bouři nebo tornádo tak lokalizují s mnohem větší přesností.
Programy s infračerveným pohledem umožní meteorologům rozlišit jednotlivé rozdíly v atmosféře, jako jsou mraky, vodní pára, kouř, led nebo sopečný popel.
Rozdíl mezi snímky ze starého satelitu (vpravo) a z GOES-16 (vlevo). Vznikly ve stejnou chvíli 15. ledna 2017.
Kvalitní snímky je družice GOES-16 navíc schopná pořizovat každých 15 minut a zachytit na nich celou západní polokouli. Tyto fotografie byly pořízené v polovině ledna. Na snímku je vidět jižní cíp jihoamerického kontinentu.
Foto: NOAA / NASA
Zahraničí Zahraničí
31. 1. 2017 18:18
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) zveřejnil první sérii fotografií, které pořídila umělá družice GOES-16. Moderní satelit, který vypustila NASA na oběžnou dráhu loni v listopadu, má být revolucí v předpovědi počasí. Pořizuje snímky z výšky téměř 36 tisíc kilometrů nad americkým kontinentem v unikátně vysokém rozlišení.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy