Foto: Země v novém rozlišení. Nejmodernější satelit na sledování počasí pořídil první snímky

Foto: Země v novém rozlišení. Nejmodernější satelit na sledování počasí pořídil první snímky
Meteorologové na takové snímky netrpělivě čekali – a moderní satelit GOES-16 jim je poskytl. Kromě toho, že posílá nové fotografie Země kvalitnější, tak jsou k dispozici až pětkrát rychleji než snímky od starých družic. Blížící se bouři nebo tornádo tak lokalizují s mnohem větší přesností.
Programy s infračerveným pohledem umožní meteorologům rozlišit jednotlivé rozdíly v atmosféře, jako jsou mraky, vodní pára, kouř, led nebo sopečný popel.
Rozdíl mezi snímky ze starého satelitu (vpravo) a z GOES-16 (vlevo). Vznikly ve stejnou chvíli 15. ledna 2017.
Kvalitní snímky je družice GOES-16 navíc schopná pořizovat každých 15 minut a zachytit na nich celou západní polokouli. Tyto fotografie byly pořízené v polovině ledna. Na snímku je vidět jižní cíp jihoamerického kontinentu.
Foto: NOAA / NASA
Zahraničí Zahraničí
31. 1. 2017 18:18
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) zveřejnil první sérii fotografií, které pořídila umělá družice GOES-16. Moderní satelit, který vypustila NASA na oběžnou dráhu loni v listopadu, má být revolucí v předpovědi počasí. Pořizuje snímky z výšky téměř 36 tisíc kilometrů nad americkým kontinentem v unikátně vysokém rozlišení.
 

Právě se děje

Další zprávy