Foto: Vyvázli jen těsně. Příběhy lidí, kteří zažili masakr na škole Columbine

Foto: Vyvázli jen těsně. Příběhy lidí, kteří zažili masakr na škole Columbine
Sestry Heather Martinová (vpravo) a Ashley Egelandová. Dnes to jsou dospělé ženy, které jako teenagerky přežily v roce 1999 střelbu na střední škole Columbine. "Viděl jste někdo moji sestru? Viděl jste ji někdo?" vzpomíná Egelandová, co vyděšená říkala lidem, když vypukla střelba. "Všichni utíkali jako jedno stádo," dodává. Traumatický zážitek silně narušil její psychický stav, roky bojovala se závislostí na drogách. Dnes se adiktologii sama věnuje.
Není to jen případ Ashley, koho hrůzná událost z konce 90. let částečně přivedla k budoucímu povolání. Heather Martinová, která také útok přežila, založila v roce 2012 neziskovou organizaci The Rebels Project. Ta pomáhá lidem, kteří stejně jako ona bojovali o život při nějakém masovém útoku nebo zažili jiné trauma.
Když se na první schůzi organizace sešlo i několik přeživších masakru v Coloradu, řada z nich při vzpomínce na 20. duben 1999 propukla v pláč. "Začalo být jasné, že i po třinácti letech od střelby v Columbine stále potřebujeme pomoc," vypráví pro agenturu Reuters Martinová.
Martinová při jednom z vystoupení na střední škole na coloradském předměstí Aurora. I tato oblast před několika lety zažila masovou střelbu, a sice když tu útočník v obchodním centru v roce 2012 zabil 12 lidí.
Foto: ČTK
Adéla Očenášková Adéla Očenášková
20. 4. 2019 11:58
Před dvaceti lety, 20. dubna 1999, zachvátila střední školu Columbine v americkém Coloradu panika a strach. Studenti školy, osmnáctiletý Eric Harris a sedmnáctiletý Dylan Klebold, začali v budově školy pálit ze zbraní. Lidé prchali ven nebo se skrývali ve třídách, například pod lavicemi. Masakr, který byl tehdy nejhorší střelbou na škole v dějinách Spojených států, si vyžádal třináct obětí. Podívejte se, jak ti, kteří měli štěstí a přežili, na tragédie dnes vzpomínají.
 

Právě se děje

Další zprávy