Foto: 31 000 vojáků, 105 letadel, 12 lodí. Polsko hostí manévry, jaké tu nebyly desetiletí

Foto: 31 000 vojáků, 105 letadel, 12 lodí. Polsko hostí manévry, jaké tu nebyly desetiletí
Vojenské cvičení Anaconda-16 secvičuje souhru vojsk členských zemí NATO.
Do manévrů, které potrvají do 17. června, se zapojí celkem 14 000 amerických a 12 000 polských vojáků, tři tisícovky vozidel, 105 letadel a vrtulníků a 12 lodí.
To je dohromady přes 31 000 vojáků z 24 zemí. Včetně Česka.
Přidat se mají rovněž alianční síly velmi rychlé reakce.
Foto: Reuters
Jakub Plíhal Reuters ČTK Jakub Plíhal, Reuters, ČTK
10. 6. 2016 10:45
Tisíce vojáků členských zemí NATO, včetně české jednotky vojenské policie, se účastní manévrů Anaconda-16. Největších manévrů v porevoluční historii Polska. Rusko protestuje.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy