Vše se podřídilo válce. Totální mobilizace zfanatizovala Němce, porážku jen oddálila

Vše se podřídilo válce. Totální mobilizace zfanatizovala Němce, porážku jen oddálila
Další miliony Němců projev poslouchali doma v rádiu.
...
Totální mobilizace měla tři hlavní cíle: doplnit vojenské síly, zvýšit výrobu zbraní a posílit morálku obyvatelstva. Počet vojáků stoupl o 800 tisíc a zbrojní průmysl do roku 1944 navýšil kapacitu až pětkrát.
Ani totální mobilizace ale neúspěchy nacistického Německa na frontě nezvrátila. Jedna ze závěrečných bitev, o Berlín, se uskutečnila v dubnu 1945.
Foto: ČTK
Jana Václavíková Dan Poláček Jana Václavíková, Dan Poláček
13. 1. 2023 9:15
Prohra u Stalingradu na přelomu let 1942 a 1943 znamenala nejen zásadní neúspěch nacistického Německa a počátek obratu druhé světové války, ale také zhoršila morálku třetí říše. Vůdce Adolf Hitler proto 13. ledna 1943, tedy přesně před osmdesáti lety, podepsal rozkaz k totální mobilizaci obyvatelstva.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy