Velká fotogalerie: Ve víru tornád a vzdušných vírů

Velká fotogalerie: Ve víru tornád a vzdušných vírů
Lidstvo se s nimi setkává už od nepaměti. Takto byl například zaznamenán na kresbě z roku 1842 vzdušný vír nasávající vodu z moře.
Zřejmě nejstarší snímek zachycující tornádo pochází z roku 1884. Byl pořízen v Jižní Dakotě.
Tornádo řádící v kanadské Albertě, 1927.
Děsivě vypadající vzdušný vír v Kansasu, 1949.
Foto: Profimédia
ČTK Dan Poláček ČTK, Profimedia, Dan Poláček
2. 5. 2013 15:10

Každou chvíli někde na světě vzniká silně rotující vír vzduchu, který se může proměnit v tornádo. Ničivou, ale i fascinující podívanou. Sestavili jsme pro vás velkou fotogalerii nejrůznějších tornád a vzdušných vírů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy