Mezi migranty v Mexiku: Zemí putuje další karavana, policejním blokádám navzdory

Mezi migranty v Mexiku: Zemí putuje další karavana, policejním blokádám navzdory
...
Karavana nyní míří do hlavního města Mexika. Mnozí migranti avizovali, že se chtějí poté dostat do Spojených států. "Bojujeme, abychom zjistili, zda se dostaneme až na severní hranici," řekl německé agentuře DPA Antonio López z Nikaraguy. V Tapachule čekal pět měsíců na příležitost vyrazit na sever. Nyní by se rád dostal do severomexické Tijuany, která leží přímo na hranicích s USA.
Snímek agentury Reuters ukazuje, jak tlačenice s policií vedla ke sražení ženy a jejich dětí k zemi.
Podle organizace Pueblo Sin Fronteras, která migranty doprovází, jsou v karavaně hlavně Středoameričané, ale i Haiťané nebo Afričané. Mnoho z nich tvrdí, že jsou v právní pasti, protože úřady jejich žádosti o azyl nevyřizují dostatečně rychle. Podle mexických zákonů navíc musí v Tapachule zůstat, dokud jejich žádost není schválená.
Foto: Reuters
Anna Hrdinová
28. 10. 2021 14:35
Více než dva tisíce migrantů ze Střední Ameriky, Haiti a Afriky se vydaly z jihu Mexika k hranicím se Spojenými státy. Ze svých zemí uprchli kvůli chudobě a vysoké kriminalitě, teď ale čekají na schválení žádosti o azyl až rok. Nemohou tak pracovat a některým chodí výhrůžky z jejich domovských zemí. Karavany, skupiny až tisíců putujících migrantů, vycházejí z jihu Mexika už řadu let.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Kandidátem na prezidenta francouzských Republikánů bude Ciotti či Pécresseová

Francouzská pravicová strana Republikáni (LR) si v prvním kole hlasování vybrala jako své dva kandidáty pro dubnové prezidentské volby Valérii Pécresseovou a Érica Ciottiho, uvedl list Le Monde. Druhé kolo hlasování, z nějž vzejde hlavní kandidát pravice, se uskuteční v pátek a v sobotu. Vedení strany plánuje vítěze vyhlásit v sobotu odpoledne. O pozici usilovalo celkem pět osobností, v primárkách nyní neuspěl například bývalý evropský vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Předseda strany Christian Jacob ve čtvrtek oznámil, že do závěrečného hlasování se probojovala prezidentka pařížského regionu Valérie Pécresseová, která získala 25 procent stranických hlasů a šéf regionální rady departementu Alpes-Maritimes na francouzské riviéře Éric Ciotti, který v prvním kole zvítězil s 25,59 procenta hlasů.

Prezidentské volby ve Francii se uskuteční v dubnu příštího roku. Průzkumy veřejného mínění favorizují současného prezidenta Emmanuela Macrona. Za jeho vyzývatelku je považovaná šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy