Foto: Starověké město musí ustoupit přehradě. Voda zatopí naleziště i hroby

Foto: Starověké město musí ustoupit přehradě. Voda zatopí naleziště i hroby
Hasankeyf leží v jihovýchodním Turecku a je cenným archeologickým nalezištěm. V roce 1981 bylo město vyhlášeno přírodní rezervací. Místní spolky dlouhé roky marně žádaly o zapsání na seznam UNESCO.
Letos v lednu turecký ústavní soud zamítl stížnost, která žádala zachování města. Už v roce 2009 se z projektu stáhli švýcarští, rakouští a němečtí investoři. Důvodem byla právě nedostatečná záruka ochrany přírodního a kulturního dědictví.
Přehrada s vodní elektrárnou podle turecké vlády vytvoří tisíce pracovních míst, přispěje k rozvoji zemědělství a cestovního ruchu.
Kritici namítají, že turistika v oblasti bude poté, co se hladina řeky Tigris zvedne o 60 metrů, spíše zničená.
Foto: iStock
Zahraničí dap Zahraničí, dap
1. 9. 2018 9:46
Starobylé turecké město Hasankeyf má před sebou poslední chvíle života. Pak ho zaplaví voda z nové přehrady. Turecké úřady některé stovky let staré stavby přestěhovaly, zbytek zmizí.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy