Foto: Starověké město musí ustoupit přehradě. Voda zatopí naleziště i hroby

Foto: Starověké město musí ustoupit přehradě. Voda zatopí naleziště i hroby
Hasankeyf leží v jihovýchodním Turecku a je cenným archeologickým nalezištěm. V roce 1981 bylo město vyhlášeno přírodní rezervací. Místní spolky dlouhé roky marně žádaly o zapsání na seznam UNESCO.
Letos v lednu turecký ústavní soud zamítl stížnost, která žádala zachování města. Už v roce 2009 se z projektu stáhli švýcarští, rakouští a němečtí investoři. Důvodem byla právě nedostatečná záruka ochrany přírodního a kulturního dědictví.
Přehrada s vodní elektrárnou podle turecké vlády vytvoří tisíce pracovních míst, přispěje k rozvoji zemědělství a cestovního ruchu.
Kritici namítají, že turistika v oblasti bude poté, co se hladina řeky Tigris zvedne o 60 metrů, spíše zničená.
Foto: iStock
Zahraničí dap Zahraničí, dap
1. 9. 2018 9:46
Starobylé turecké město Hasankeyf má před sebou poslední chvíle života. Pak ho zaplaví voda z nové přehrady. Turecké úřady některé stovky let staré stavby přestěhovaly, zbytek zmizí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy