Foto: Tak Švédsko přesouvá Kirunu. Z Údolí smrti se má stát moderní město

Foto: Tak Švédsko přesouvá Kirunu. Z Údolí smrti se má stát moderní město
Kiruna je nejsevernější město ve Švédsku, ležící daleko za polárním kruhem. Po ní již následuje jen nejstarší švédský národní park Abisko a několik malých obcí a usedlostí. Pak už se člověk ocitá v Norsku, v přístavním městě Narvik. Asi sto kilometrů od Kiruny leží také hranice s Finskem.
Město proslavila masivní těžba železné rudy pro pověstnou švédskou ocel. Nachází se tu největší podpovrchové doly rudy na světě.
Nekonečné vlaky odvážejí z polární oblasti další další tuny vytěžené rudy. Podle stránek těžební společnosti LKAB se každý den v Kiruně a v blízkých oblastech Malberget a Svappavaara vytěžíc železná ruda odpovídající množstvím oceli přibližně šesti Eiffelovým věžím.
Pod zemí existuje paralelní město s kilometry silnic, vodou, elektřinou, kancelářemi, kavárnou.
Foto: Analog Vision
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 9. 2020 12:20
Švédské těžařské město Kiruna leží za polárním kruhem. Postupně jej odkrajují stroje a stěhují ho o tři kilometry dál. Musí ustoupit těžbě železné rudy, která se dostala už moc blízko zástavby a začaly pukat ulice. Některé domy se bourají, jiné přesunují a další se postaví sice znovu, ale budou v podstatě kopií těch původních.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy