Obrazem: Jak se přesouvá Kiruna. Nejsevernější město Švédska ustupuje těžbě

Obrazem: Jak se přesouvá Kiruna. Nejsevernější město Švédska ustupuje těžbě
Kiruna je nejsevernější město ve Švédsku. Po ní již následuje jen nejstarší švédský národní park Abisko a několik malých obcí a usedlostí. Pak už se člověk ocitá v Norsku, v přístavním městě Narvik. Asi sto kilometrů od Kiruny leží také hranice s Finskem.
Kiruna bývala dlouhou dobu bezvýznamnou laponskou (sámskou) osadou. Už původní obyvatelé severu Evropy, Sámové, věděli o přítomnosti zdejších ložisek železné rudy.
Od 17. století sem přicházeli první osadníci, zejména horníci z jižnějších obcí. V roce 1647 začala blízko nynější Kiruny první těžba železné rudy.
Kolem roku 1675 proběhlo první zkušební vrtání na hoře Kiirunavaara, kde leží miliony tun železné rudy, a Švédové z ní dolují dodnes. A podle propočtů ještě dlouho budou. I proto musí původní Kiruna ustoupit.
Foto: kirunalapland.se
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 18. 5. 2020 14:52
Švédské těžařské město Kiruna leží za polárním kruhem. Postupně jej odkrajují stroje a stěhují ho o tři kilometry dál. Musí ustoupit těžbě železné rudy, která se dostala už moc blízko zástavby a začaly pukat ulice. Některé domy se bourají, jiné přesunují a další se postaví sice znovu, ale budou v podstatě kopií těch původních.
 

Právě se děje

Další zprávy