Foto: Stromy vyvracejí krumpáčem i s kořeny. Jemenu ubývá zeleň, lidé se bojí pouště

Foto: Stromy vyvracejí krumpáčem i s kořeny. Jemenu ubývá zeleň, lidé se bojí pouště
O problému s rozšiřováním pouště se v Jemenu mluvilo už před válkou - například server Relief v roce 2014 psal, že sucho a poušť vyhání obyvatele vesnic do měst. Kvůli tomu bylo Saná jedním z nejrychleji rostoucích měst na světě.
Ali al-Emadi (na fotografii vpravo) jezdil před rokem 2015 za prací po celém Jemenu. Někdy pracoval na farmách, jindy si otec sedmi dětí přivydělával na stavbách. Když však začala občanská válka, brzy zkolabovala i ekonomika. Emadi musel změnit zaměstnání.
V 80. letech minulého století se těžba dřeva v Jemenu omezila, protože byly objeveny zásoby plynu. Stromy a dřevo z nich se pak místo paliva používaly především na stavbu domů.
Postupně tak dochází k odlesňování Jemenu a lidé, jako je Emadi, se opět budou muset obávat o svou obživu.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 8. 2021 18:30
Jemenem už přes šest let zmítá občanská válka. O život při ní přišly desítky tisíc lidí. Dalšími oběťmi mohou být i jemenské stromy. Kvůli nedostatku zdrojů stoupla poptávka po dřevě, které rychle ubývá. Místní se obávají, aby odlesňování nevedlo k rozšíření pouště. Podívejte se ve fotogalerii, jak velkému problému jemenské stromy čelí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy