Fotogalerie: Konec indiánského squatu v Rio de Janeiru

Fotogalerie: Konec indiánského squatu v Rio de Janeiru
Navzdory svému zrušení nebyla až do nedávna budova indiánského muzea zcela opuštěná.
V areálu muzea žila komunita indiánů, která zde pobývala nepřetržitě od roku 2006.
Úřady existenci indiánského squatu několik let tolerovaly. Jeho osud však zpečetil záměr uspořádat v Riu de Janeiru mistrovství světa ve fotbale, které se tu bude konat v roce 2014. Další existence chátrajícího objektu, jenž bezprostředně sousedí se slavným stadionem Estádio do Maracan, proto byla vyhodnocena jako nežádoucí.
Úřady se rozhodly vystěhovat z bývalého muzea všechny nelegální obyvatele a samotná budova má být zbourána.
Foto: Reuters
Reuters Dan Poláček Reuters, Dan Poláček
28. 3. 2013 15:00

Pomalu, ale jistě se blíží mistrovství světa ve fotbale, které se v roce 2014 uskuteční v brazilském Rio de Janeiru.


Připravují se i úřady a policie.

Brazilské úřady se proto snaží z města odstranit ty prvky, které by mohly být v souvislosti s konáním prestižní akce posouzeny jako kontraproduktivní.


Vedle nedávného zátahu v chudinských čtvrtích Rio de Janeira došlo také k likvidaci indiánského squatu, který ležel v bezprostřední blízkosti fotbalového stadionu Estádio do Maracanã. Podívejte se na fotografie.


 

Právě se děje

před 47 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy