Foto: Spitfire v bitvě o Británii. Takhle brázdila nebe legenda Královského letectva

Foto: Spitfire v bitvě o Británii. Takhle brázdila nebe legenda Královského letectva
Stal se nejslavnějším britským stíhacím letounem druhé světové války a pro mnohé je nejslavnější a nejkrásnější stíhačkou na světě vůbec. Supermarine Spitfire byly do služby britského Královského letectva zařazeny 4. srpna 1938 a zásadně pomohly vyhrát leteckou bitvu o Británii. 
Dobarvená fotografie z listopadu 1943 ukazuje letku Supermarine Spitfire nad Jaderským mořem. Stíhačky míří na bombardovací misi do východní Itálie, cíl: německo-italské opevnění v ústí řeky Sangro. Spitfire byl zkonstruován podle návrhů britského ministerstva letectví z roku 1931. Poprvé vzlétl v roce 1936.
Letecká bitva o Británii začala 10. července 1940 a trvala tři měsíce. "Na poli lidských konfliktů nikdy tak velké množství nevděčilo za tak mnoho tak nepatrné hrstce," prohlásil 20. srpna 1940 britský premiér Winston Churchill na adresu letců, kteří se každodenně utkávali v tvrdých bojích s německými útočníky.
Německá bombardovací ofenziva přitom měla být pouze předehrou invaze na britské ostrovy, kterou generálové Adolfa Hitlera chystali pod krycím označením Seelöwe. Nálety od začátku července 1940 postupně sílily a v polovině srpna přišla hlavní vlna leteckých útoků Luftwaffe. Němci soustředili své útoky hlavně na letiště, pokusy o jejich zničení ale nevyšly.
Nakonec Británie odolala a německé velení 17. září 1940 odložilo operaci Seelöwe na neurčito. Velké německé letecké útoky na britské území skončily ovšem až na jaře 1941.
Foto: Profimedia.cz
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
Aktualizováno 4. 8. 2023 8:30
Stal se nejslavnějším britským stíhacím letounem druhé světové války a pro mnohé je nejslavnější a nejkrásnější stíhačkou na světě vůbec. Supermarine Spitfire byly do služby britského Královského letectva zařazeny 4. srpna 1938 a zásadně pomohly vyhrát leteckou bitvu o Británii. Mezi muži, kteří usedali do kokpitů letounů Hurricane a Spitfire, bylo i 88 pilotů z Československa.
 

Právě se děje

Další zprávy