Foto: Ulice a domy jsou plné bahna. Kalifornii trápí sesuvy půdy, ze zavalených bazénů jsou pasti

Kalifornské město Montecito.
Prudké lijáky v jižní části Kalifornie vyvolaly záplavy a sesuvy bahna. Ve čtvrtek se počet obětí zvýšil na 17.
Dalších 13 lidí se stále pohřešuje. Oznámil to šerif okresu Santa Barbara Bill Brown.
Zraněných je podle mluvčí hasičů okresu Santa Barbara nejméně 28.
…
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 1. 2018 20:50
Jižní Kalifornii ve Spojených státech trápí sesuvy půdy po silných deštích. Zemřelo už 17 lidí, dalších 13 se pohřešuje. Oblast prohledává zhruba 500 záchranářů, nad nimi létají vrtulníky s termokamerami. Nejméně 50 lidí už hasiči vyprostili z trosek. Do některých míst se ale pořád nelze dostat.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy