Foto: Když voda zčerná. Ropná skvrna ničí panenské pláže a tyrkysové moře Mauricia

Foto: Když voda zčerná. Ropná skvrna ničí panenské pláže a tyrkysové moře Mauricia
Mauricius je známý křišťálově čistým mořem tyrkysové barvy. Pláže byly ještě před vypuknutím pandemie koronaviru velkým turistickým lákadlem.
Satelitní snímky ukazují, jak se v tyrkysové vodě šíří černá ropná skvrna.
Kilometry pobřeží zaplavila hustá černá jedovatá tekutina.
Podle ochránců přírody mohla být havárie menší, kdyby se zareagovalo včas. Jenže rozbouřené moře a celé dva týdny, kdy se skoro nic nedělo, způsobily, že je z havárie ekologická katastrofa.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 8. 2020 18:30
Před dvěma týdny havarovala v Indickém oceánu japonská nákladní loď, která se zasekla na korálovém útesu nedaleko pobřeží ostrova Mauricius. Krátce poté z ní začalo unikat palivo. V neděli japonská společnost, která loď provozuje, oznámila, že do moře vyteklo už více než tisíc tun ropy. Mauricius vyhlásil stav ekologické nouze.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy