Obrazem: Po stopách Amundsenovy legendy. Podívejte se na unikátní snímky ze záchrany polární lodě

Maud v takzvaném Severozápadním průjezdu.
V rámci projektu Maud vyzvedl umělec Jan Wanggaard a jeho tým ztroskotanou loď polárníka a dobyvatele jižního pólu Roalda Amundsena. Z vod Severního ledového oceánu poblíž Kanady ji dopravili zpět do Norska.
Trojstěžník byl postaven pro druhou Amundsenovu expedici do arktických oblastí, jež začala v roce 1918. Po skončení výpravy musel Nor plavidlo kvůli finančním potížím prodat Společnosti Hudsonova zálivu, která ho překřtila na Baymaud a využívala k zásobování. V zimě roku 1926 loď zamrzla v ledu a od roku 1930 ležela na dně moře.
Maud byla 36,5 metru dlouhá a 12,3 metru široká. Jméno dostala po královně, která Norsku panovala od roku 1905 až do své smrti v listopadu 1938.
Duben v Cambridge Bay. Maud je vidět už vyzvednutá nad hladinu, ale zamrzlá v ledu.
Foto: Jan Wanggaard / Maudreturnshome.no
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
26. 8. 2018 16:38
Skupina norských nadšenců podporovaná místními podnikateli se rozhodla přepravit z Kanady domů polární loď Maud pokořitele jižního pólu Roalda Amundsena. Technicky náročný projekt v půlce srpna nakonec skončil úspěchem. Podívejte se na unikátní snímky ze záchrany plavidla i historické fotky legendární lodě.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy