Foto: Putin odhalil pomník, Babiš mluvil s přeživšími. Lídři si připomněli holokaust

Andrej Babiš (ANO) si promluvil s ženami, které přežily holokaust.
Jde už o pátý ročník fóra, letošní setkání je však dosud největší. Větší počet světových lídrů Izrael hostil jen při státních pohřbech bývalého premiéra země Jicchaka Rabina a prezidenta Šimona Perese.
Britský deník The Guardian píše, že z bezpečnostních a organizačních důvodu byla uzavřena velká část Jeruzaléma. Americký deník The New York Times dodává, že bezpečnost a plynulost dopravy obstará deset tisíc policistů, tedy až třetina celého policejního sboru. Velitel místní policie uvedl, že jsou připraveni na všechno - od extrémního počasí po sabotáž. Nad místy setkání byla zavedena bezletová zóna týkající se i dronů. Na fotografii je italský prezident Sergio Mattarella s jeho izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem.
Na akci mají projev zástupci vybraných zemí - za Spojené státy viceprezident Mike Pence a za Rusko prezident Vladimir Putin. Velkou Británii reprezentuje princ Charles a promluvil také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který druhou světovou válku označil za německý zločin a omluvil se za holokaust. Projev měli také zástupci Izraele, prezident Reuven Rivlin a premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský prezident se španělským králem Filipem VI.
Foto: ČTK/Opatrný Marek
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 1. 2020 16:57
Pár dní před 75. výročím osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi se v Jeruzalémě koná Světové fórum o holokaustu. Čtvrteční ceremonie se zúčastnilo 45 státníků. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš, který se setkal s českými přeživšími holokaustu.
 

Právě se děje

Další zprávy