První modlitba v Hagii Sofii: Křesťanské ikony zakryly plachty, Erdogan četl z koránu

První modlitba v Hagii Sofii: Křesťanské ikony zakryly plachty, Erdogan četl z koránu
…
Nechyběl mezi nimi prezident Erdogan, který recitoval verše z koránu.
Do areálu, kde probíhala společná modlitba, mohli věřící jen s ochranou obličeje.
Turecký prezident Erdogan ve čtvrtek, den před plánovanou modlitbou, dorazil do Hagie Sofie na inspekci. Podle arabské televizní stanice al-Džazíra již dříve řekl, že přeměna někdejší mešity na muzeum byla "obrovská chyba". Z ikony světové architektury se stalo muzeum v roce 1934 z rozhodnutí tehdejšího tureckého vládce Mustafy Kemala Atatürka.
Foto: Reuters
ČTK Vojtěch Trdlica, ČTK
24. 7. 2020 15:31
Z minaretů Hagie Sofie se téměř po 90 letech rozezněl zpěv muezzinů, kteří svolávají muslimy k modlitbě. Do velké mešity dorazily v pátek tisíce lidí z celého Turecka a dalších okolních zemí. Do vnitřních prostor se ale dostalo jen několik stovek věřících, mezi nimiž nechyběl prezident Recep Tayyip Erdogan, který i přes nevoli státu či papeže nechal bývalé muzeum přeměnit na mešitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy