Mementa 11. září. Osobní věci záchranářů i obětí připomínají útok na Dvojčata

Mementa 11. září. Osobní věci záchranářů i obětí připomínají útok na Dvojčata
Brianu Van Flandernovi vypršela nedlouho před 11. zářím licence záchranáře. Když se o útocích dozvěděl, chtěl okamžitě pomoct. Přihlásil se mezi dobrovolníky, uklízející trosky mrakodrapů. Celý den pátral v sutinách po zraněných, podařilo se mu však najít pouze jediného přeživšího. Po cestě domů nalezl panenku (na snímku), bál se, že patřila některému zemřelému dítěti. Naštěstí se ukázalo, že byla dekorací v dětské charitě, která sídlila ve 101. patře severní věže WTC.
Tuto helmu a lopatu používal při záchranných a odklízecích pracích policista Kenny Winkler. K zasaženým mrakodrapům se vydal hned ráno, přestože měl po noční směně. Koordinoval zde komunikaci. Po zřícení jižní věže nařídil všem lidem, kteří se nacházeli v druhém z Dvojčat, evakuaci. Na místo se vracel ještě následujících devět měsíců, aby pomáhal s úklidem trosek.
Ve chvíli, kdy narazilo letadlo do severní věže, uviděla Linda Lopezová z 97. patra sousedního mrakodrapu ohnivou kouli a ucítila závan horka. Přestože hlášení vyzývalo, aby lidé zůstali na místě, Lopezová chtěla utéct. Nakonec se dostala jen do 61. patra, když na druhou budovu Dvojčat jen pár pater nad ní zaútočil druhý letoun. Rána ji odhodila na stěnu. Aby běžela rychleji, sundala si boty a utíkala po schodech dolů. Lopézová přeskakovala rozbité sklo a trosky. Nakonec se jí podařilo uniknout. "Paní, krvácí vám nohy," řekl jí kdosi.
Kreditní karta 27leté Gennie Gambaleové byla nalezena na střeše hotelu Marriott, který stál vedle Dvojčat a byl součástí celého komplexu WTC. Gambaleová působila jako viceprezidentka finanční společnosti sídlící ve 103. patře severní věže, po nárazu letadla do nižších pater tak zůstala v budově uvězněná. Rodina doufala, že mohla přežít a po New Yorku vyvěsila tisíce jejích portrétů.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Reuters Jana Václavíková, Reuters
10. 9. 2021 20:00
Boty, panenka nebo kreditní karta. Teroristické útoky na New York a Washington, od nichž uplyne dvacet let, symbolizují běžné věci, které záchranáři vyprostili z trosek Světového obchodního centra. Jako mementa jednoho z nejhorších dní v historii USA je vystavuje Národní památník a muzeum 11. září.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy