Nejhorší den v dějinách olympiád. Záchrana rukojmích v Mnichově skončila fiaskem

Nejhorší den v dějinách olympiád. Záchrana rukojmích v Mnichově skončila fiaskem
Mezinárodní olympijský výbor přidělil pořádání letních her na rok 1972 západoněmeckému Mnichovu. Sportovní svátek v bavorské metropoli měl světu představit nové Německo. Demokratické, otevřené a pohostinné - naprostý protiklad obrazu, který přinesla olympiáda pořádaná v roce 1936 totalitním a nenávistným nacistickým Berlínem. Na mnichovské hry - celkově dvacáté v pořadí - se sjelo přes deset tisíc sportovců. Na snímku nástup izraelské výpravy.
Jedenáct členů izraelské olympijské výpravy, které teroristé připravili o život: Josef Gutfreund (40 let), Moš Weinberg (33), Josef Romano (32), David Berger (28), Mark Slavin (18), Jaakov Springer (52), Zeeev Friedman (28), Amicur Šapira (40),  Eliezer Halfin (24), Kehat Šorr (53) a  Andre Spitzer (27).
Ozbrojení policisté na střeše budovy, kde teroristé drželi rukojmí.
Před začátkem her navštívila izraelská výprava bývalý koncentrační tábor Dachau.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Martin Novák Dan Poláček, Martin Novák
Aktualizováno 10. 9. 2022 16:21
Západní Německo chtělo v roce 1972 ukázat olympijskými hrami v Mnichově, jak moc se změnilo od éry Adolfa Hitlera. Organizaci a sportovní výkony ale zastínil teroristický útok a neúspěšný pokus o záchranu rukojmích. Neštěstí se odehrálo před 50 lety.
 

Právě se děje

Další zprávy