Nejhorší den v dějinách olympiád. Záchrana rukojmích v Mnichově skončila fiaskem

Nejhorší den v dějinách olympiád. Záchrana rukojmích v Mnichově skončila fiaskem
Mezinárodní olympijský výbor přidělil pořádání letních her na rok 1972 západoněmeckému Mnichovu. Sportovní svátek v bavorské metropoli měl světu představit nové Německo. Demokratické, otevřené a pohostinné - naprostý protiklad obrazu, který přinesla olympiáda pořádaná v roce 1936 totalitním a nenávistným nacistickým Berlínem. Na mnichovské hry - celkově dvacáté v pořadí - se sjelo přes deset tisíc sportovců. Na snímku nástup izraelské výpravy.
Jedenáct členů izraelské olympijské výpravy, které teroristé připravili o život: Josef Gutfreund (40 let), Moš Weinberg (33), Josef Romano (32), David Berger (28), Mark Slavin (18), Jaakov Springer (52), Zeeev Friedman (28), Amicur Šapira (40),  Eliezer Halfin (24), Kehat Šorr (53) a  Andre Spitzer (27).
Ozbrojení policisté na střeše budovy, kde teroristé drželi rukojmí.
Před začátkem her navštívila izraelská výprava bývalý koncentrační tábor Dachau.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Martin Novák Dan Poláček, Martin Novák
Aktualizováno 10. 9. 2022 16:21
Západní Německo chtělo v roce 1972 ukázat olympijskými hrami v Mnichově, jak moc se změnilo od éry Adolfa Hitlera. Organizaci a sportovní výkony ale zastínil teroristický útok a neúspěšný pokus o záchranu rukojmích. Neštěstí se odehrálo před 50 lety.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy