Foto: V Americe hoří lesy, v plamenech jsou desítky hektarů porostu

Foto: V Americe hoří lesy, v plamenech jsou desítky hektarů porostu
Z oběžné dráhy takový požár vypadá jako "nevinný" proužek kouře...
Jenomže dole na zemi zuří ohnivé peklo. Své o tom ví i lidé žijící severovýchodně od coloradského Denveru v USA. Před několika dny tu vzplál ohromný požár. Spálil území o rozloze přes 140 kilometrů čtverečních.
Velký požár vyvolal mezi lidmi obavy o majetek i život. 1500 obyvatel se muselo evakuovat. Na fotografii je Lisa Daigle z města Laporte v Coloradu, která si fotoaparátem zaznamenává požár, který se šíří směrem k městu.
Obyvatelé postižených oblastí vědí, že před požárem je může ochránit jen heroický boj požárních jednotek. Spontánně tady vznikají iniciativy na podporu hasičů.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Dan Poláček Zahraničí, Reuters, Dan Poláček
13. 6. 2012 10:20

V USA začala sezona ohromných lesních požárů. V americkém státě Colorado severovýchodně od Denveru spálil oheň území o rozloze 147 čtverečních kilometrů. Desítky domů vyhořely do základů, evakuovat se muselo 1500 lidí, nejméně jedna žena přišla o život. Hasičům se zatím kvůli vysušené půdě a velkému větru, který místy dosahuje rychlosti až 25 metrů za vteřinu, nedaří dostat požár pod kontrolu. S ohnivým živlem bojuje i Nové Mexiko, kde se plameny blíží k turistickému letovisku Ruidoso. I tento požár zapálil blesk. Hoří ve stejné oblasti, kde hasiči v roce 1944 zachránili osiřelé medvídě, jež poté proslulo jako Smokey Bear a stalo se symbolem protipožární kampaně amerických strážců lesa a vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy