Foto: Zarostlý hřbitov, prázdné pole a nic víc. Tak dnes vypadá Malín, dějiště hrůzného masakru

Vzpomínání na Český Malín.
Většina lidí ještě spí, když se po třetí hodině ranní schází skupina mužů a žen na pražském vojenském letišti v Kbelích. Vládní speciál je dopraví na Ukrajinu uctít památku zesnulých příbuzných, kamarádů, jejich bývalých spoluobčanů.
Letí na místo masakru, který stál život dohromady 532 lidí. Do Českého Malína na Ukrajině, který přestal 13. července 1943 existovat.
Z vládní Casy vystupuje i dvojice veteránů, kteří se narodili nedaleko vypálené vesnice a několik lidí z ní znali.
Jmenovitě třiadevadesátiletý generál Miloslav Masopust (na snímku) a o rok mladší Václav Kuchynka.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
16. 7. 2018 20:15
"Všechny chtěli postřílet, asi aby se nikdo nedozvěděl, co se tam stalo," vypráví jednasedmdesátiletá Jaroslava Kantoríková o válečném masakru v Českém Malíně, který nakonec přežilo jen několik šťastlivců. Mezi nimi i její otec. "To si nikdo neumí představit, když vám nikdo nepřežije. Nikdo, babičky, děda, strýcové a tety, nikdo. Jednou jsem to od otce slyšela a úplně mi to stačilo," říká dcera pamětníka po cestě na místo masakru, který je svou brutalitou možná ještě horší, než vypálení Lidic a Ležáků. Přesto je lehce pozapomenut. Přímo na Ukrajině si ho připomnělo několik set lidí, někteří nejspíš naposledy.
 

Právě se děje

před 55 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy