Apokalyptický klid v New Yorku. Pandemie a protesty vůči rasismu očima české filmařky

Apokalyptický klid v New Yorku. Pandemie a protesty vůči rasismu očima české filmařky
Times Square v New Yorku. Nejnavštěvovanější místo světa v době, kdy měli lidé kvůli koronaviru zůstat až na nezbytné případy doma.
Na noční protesty, vzhledem k tomu, že jsem matka, nechodím, dodává dokumentaristka.
Naprosté ticho je i v dopravním uzlu Oculus vedle památníku k 11. září a zničení Světového obchodního centra v roce 2001, který je jinak jedním z nejrušnějších.
Občas se různě pochodující skupiny střetnou a má to náboj energie, popisuje.
Foto: Bára Jíchová Tyson
Radka Zítková Radka Zítková
21. 6. 2020 8:52
Pokud se v USA narodíte jako černoch, nemáte stejné možnosti jako běloši, ta diskriminace je hluboce zakořeněná, říká o protestech vůči rasismu a policejní brutalitě česká dokumentaristka Bára Jíchová Tyson. Pandemie koronaviru podle ní rozdíly ve společnosti ještě zvýraznila a i to chce ukázat ve svém připravovaném filmu. Podívejte se, jak zachytila New York, kde žije.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy