Foto: Palmýra byla svědkem vzestupu i pádu Římské říše. Nepodlehla ani islamistům

Foto: Palmýra byla svědkem vzestupu i pádu Římské říše. Nepodlehla ani islamistům
Ruští ženisté nalézají denně mezi antickými památkami 150 smrtonosných předmětů.
...
Nad starověkou Palmýrou stojí zámek z 16. století postavený libanonským emírem Fachrem ad-Dínem II. Syrská armáda strhla vlajku Islámského státu, která vlála nad pevností, 26. března 2016.
...
Foto: Jiří Just
Jiří Just Jiří Just
13. 4. 2016 13:56
Starověká Palmýra, jeden z historických skvostů na seznamu UNESCO, byla svědkem vzestupu i pádu Římské říše. Centrum antického města nepodlehlo zubu času ani islamistům. Právě zde utrpěli radikálové z teroristické organizace Islámský stát první podstatnou porážku. Šestadvacátého března přestala po desíti měsících vlát nad Palmýrou jejich neblaze proslulá vlajka. Podívejte se na snímcích reportéra Aktuálně.cz Jiřího Justa, jak město nyní vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy