Foto: Pálí domy, aby Ázerbájdžáncům nic nezůstalo. Arméni opouštějí část Karabachu

Foto: Pálí domy, aby Ázerbájdžáncům nic nezůstalo. Arméni opouštějí část Karabachu
"Když jsem se o tom dozvěděl, celou noc jsem probrečel," řekl agentuře AFP 63letý Anušavan (není na fotografii), zatímco nakládal na auto skříň a kartonové krabice. I když lidem nikdo neřekl, že mají odejít, sami to podle Anušavana "rychle pochopili". "Ázerbájdžánci by nás mučili a uřízli by nám hlavu," tvrdí.
Podobně mluví i žena, kterou oslovil reportér Rádia Svobodná Evropa, když v autě naplněném věcmi odjížděla směrem do Arménie. "Nebylo to naše rozhodnutí, byli jsme k němu donuceni," říká. "Skoro nikdo tam nezůstal, odjeli. A těch pár, co zůstalo, odjíždí teď," dodává. Co bude dělat v Arménii, zatím neví. Tato fotografie zachycuje silnice plné aut mířících do Arménie.
Místní Arméni opouštějí oblast se vším, co uvezou - s nábytkem, dobytkem a dalšími zavazadly.
Arménští obyvatelé Kelbadžaru a jeho okolí v Náhorním Karabachu měli v posledních dnech podobný program - sbalit své věci a odjet. Počátkem minulého týdne se vlády Arménie a Ázerbájdžánu dohodly, že ukončí přes měsíc trvající boje, při kterých zemřely tisíce lidí včetně civilistů. Výměnou za mír ale tři okresy v Náhorním Karabachu připadnou Ázerbájdžánu.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 11. 2020 19:47
Sbalili nábytek a domácí zvířata, a co po nich zbylo, spálili. Arméni opouštějí po téměř 30 letech oblast v Náhorním Karabachu, která za několik dní připadne Ázerbájdžánu. Někteří se podle svých slov bojí, že pokud zůstanou, budou terčem násilí. Podívejte se na fotografiích, jak to nyní v oblasti vypadá.
 

Právě se děje

Další zprávy