Zemřel otec demokracie. Život Nelsona Mandely v obrazech

Zemřel otec demokracie. Život Nelsona Mandely v obrazech
Manželství za několik let skončilo. V roce 1957 si Mandela bere za ženu Winnie Madikizelu.
V průběhu 50. a 60. let se Nelson Mandela intenzivně politicky angažoval a bojoval s restriktivní politikou apartheidu, kterou nastolila v roce 1948 Národní strana.
Mandela se stal členem a později i lídrem Afrického národního kongresu (ANC).
Mandela vedl v roce 1952 ANC v kampani odporu proti nespravedlivým zákonům a o tři roky později sehrál důležitou roli při popularizaci Charty svobody přijaté Lidovým kongresem.
Foto: Wikipedia
ČTK Dan Poláček ČTK, Profimedia, Dan Poláček
6. 12. 2013 5:25

Zemřel světoznámý jihoafrický politik a bojovník za lidská práva Nelson Mandela. Bylo mu 95 let. Připomeňte si, proč o něm svět mluví jako o skutečném "hrdinovi naší doby".

 

Právě se děje

před 57 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy