Tak se žije u Azovského moře. Fotky z přístavu Berďansk, který je pod tlakem Ruska

Tak se žije u Azovského moře. Fotky z přístavu Berďansk, který je pod tlakem Ruska
Obchodní přístav v ukrajinském Berďansku, kde žije 110 tisíc lidí, je důležitým překladištěm zboží v Záporožské oblasti. Přes Berďansk a sousední Mariupol jde čtvrtina veškerého ukrajinského exportu. Částečná ruská blokáda a zdlouhavé kontroly ukrajinských lodí ruskými hlídkami v Azovském moři však provoz v přístavech komplikují.
Čekání lodí na ruskou kontrolu a s tím spojené zdržení omezily provoz v přístavu o padesát procent ve srovnání s dobou před anexí Krymu. Tedy před jarem 2014, tvrdí ředitel přístavu. Situace se nicméně v posledních dnech zlepšila a Rusko částečně uvolnilo Kerčský průliv pro plavbu ukrajinských lodí, oznámilo v úterý ukrajinské ministerstvo pro infrastrukturu.
Vedení přístavu zareagovalo na omezený provoz tak, že dělníkům zredukovalo pracovní týden na čtyři dny.
Berďansk navíc patří mezi místa, kde ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil na třicet dní válečný stav. Na modré budce v přístavu se píše "Ukrajina zvítězí".
Foto: Anastasia Magazova / RadioSvoboda.org (RFE/RL)
Martin Novák nou Martin Novák, nou
Aktualizováno 8. 12. 2018 21:13
Město Berďansk je jednou z oblastí na Ukrajině, kde až do 26. prosince platí válečný stav. Přístav leží u Azovského moře. Konflikt v Kerčském průlivu, kde Rusové před téměř dvěma týdny ostřelovali a zajali tři ukrajinské lodě, ho tak ovlivňuje více než jiná ukrajinská města. Podívejte se na snímky, které v Berďansku nafotila Anastasia Magazovová z Rádia Svoboda (RFE/RL).
 

Právě se děje

před 50 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy