Foto: Obama a Hanks mezi veterány z invaze do Normandie

Reuters Roman Gazdík, Reuters
6. 6. 2009 16:38
Před 65 lety otevřeli Spojenci v Evropě druhou frontu
Barack Obama, princ Charles, Gordon Brown a (při zvětšení) Stephen Harper a Nicolas Sarkozy v Colleville-sur-Mer
Barack Obama, princ Charles, Gordon Brown a (při zvětšení) Stephen Harper a Nicolas Sarkozy v Colleville-sur-Mer | Foto: Reuters

Coleville-sur-Mer - Přesně před 65 lety otevřeli Spojenci druhou frontu v Evropě a podnikli invazi na pět pláží v severofrancouzské Normandii.

Hitler dlouho považoval invazi za zastírací manévr a očekával vylodění severněji, u Caen. Jedním z důvodů byla nepřítomnost pravděpodobně nejschopnějšího amerického polního velitele - generála George S. Pattona.

Oslav v Normandii se účastní i americký prezident. Ronald Reagan tam byl při čtyřicátém výročí, Bill Clinton o deset let později, George Bush mladší v letech 2002 a 2004; letos to je poprvé Barack Obama, který promluvil nedaleko pláže Omaha, kde se vylodili Američané a na které probíhaly ty nejtvrdší boje.

Obama při svém proslovu v Colleville-sur-Mer, kde je pohřbeno 9 387 amerických vojáků, prohlásil, že statečnost a nezištnost hrstky lidí změnila běh celého století.

"Tenkrát to nevěděli, ale velká část rozvoje, která definovala dvacáté století na obou stranách Atlantiku, byla výsledkem bitvy o malý kousek pláže jen šest mil dlouhý a dvě míle široký," řekl Obama.

Americký prezident se krátce předtím v Caen setkal se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym.

Oslav výročí se účastní i kanadský premiér Stephen Harper a jeho britský kolega Gordon Brown. Je zde také britský princ Charles a Obamův čtyřiaosmdesátiletý prastrýc Charlie Payne, který v Normandii před 65 lety bojoval.


 

Právě se děje

před 7 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy