Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně

Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně
Vzorky viru si vědci z výzkumného institutu na Kostarické univerzitě nechali dovézt z Číny a Velké Británie. Poté je ve slabých dávkách aplikovali šesti koním, které dostali na výzkum darem.
První fáze klinických testů na 26 pacientech začne podle agentury Reuters v druhé polovině září. Výsledky, které by mohly účinnost vyvrátit či potvrdit, budou mít vědci už koncem měsíce. Pokud bude první fáze účinná, léčbu v druhé fázi dostanou už stovky pacientů.
Po pár týdnech vědci zvířatům odebrali krevní plazmu, ze které extrahovali žádané protilátky. Během testů si potvrdili, že pomáhají nemoc neutralizovat.
Koňská léčba by kromě Kostariky mohla pomoci i v okolních latinskoamerických zemích, kam by byla vyvážena. "Víme, že během pandemie je zdraví jedince závislé na zdraví jeho souseda," vysvětluje Alape. Vědci získali na vývoj léku grant od Středoamerické banky pro ekonomickou integraci v hodnotě půl milionu dolarů (přes 11 milionů korun).
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 9. 2020 15:36
Než bude dostupná vakcína, která by před nemocí covid-19 chránila, pokouší se vědci z latinskoamerické Kostariky léčit nakažené pacienty protilátkami. Ty však nezískávají od už vyléčených lidí, ale od koní, kterým virus předtím podali. Podívejte se na fotografiích, jak metoda funguje.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy