Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně

Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně
Vzorky viru si vědci z výzkumného institutu na Kostarické univerzitě nechali dovézt z Číny a Velké Británie. Poté je ve slabých dávkách aplikovali šesti koním, které dostali na výzkum darem.
První fáze klinických testů na 26 pacientech začne podle agentury Reuters v druhé polovině září. Výsledky, které by mohly účinnost vyvrátit či potvrdit, budou mít vědci už koncem měsíce. Pokud bude první fáze účinná, léčbu v druhé fázi dostanou už stovky pacientů.
Po pár týdnech vědci zvířatům odebrali krevní plazmu, ze které extrahovali žádané protilátky. Během testů si potvrdili, že pomáhají nemoc neutralizovat.
Koňská léčba by kromě Kostariky mohla pomoci i v okolních latinskoamerických zemích, kam by byla vyvážena. "Víme, že během pandemie je zdraví jedince závislé na zdraví jeho souseda," vysvětluje Alape. Vědci získali na vývoj léku grant od Středoamerické banky pro ekonomickou integraci v hodnotě půl milionu dolarů (přes 11 milionů korun).
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 9. 2020 15:36
Než bude dostupná vakcína, která by před nemocí covid-19 chránila, pokouší se vědci z latinskoamerické Kostariky léčit nakažené pacienty protilátkami. Ty však nezískávají od už vyléčených lidí, ale od koní, kterým virus předtím podali. Podívejte se na fotografiích, jak metoda funguje.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy