Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně

Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně
Vzorky viru si vědci z výzkumného institutu na Kostarické univerzitě nechali dovézt z Číny a Velké Británie. Poté je ve slabých dávkách aplikovali šesti koním, které dostali na výzkum darem.
První fáze klinických testů na 26 pacientech začne podle agentury Reuters v druhé polovině září. Výsledky, které by mohly účinnost vyvrátit či potvrdit, budou mít vědci už koncem měsíce. Pokud bude první fáze účinná, léčbu v druhé fázi dostanou už stovky pacientů.
Po pár týdnech vědci zvířatům odebrali krevní plazmu, ze které extrahovali žádané protilátky. Během testů si potvrdili, že pomáhají nemoc neutralizovat.
Koňská léčba by kromě Kostariky mohla pomoci i v okolních latinskoamerických zemích, kam by byla vyvážena. "Víme, že během pandemie je zdraví jedince závislé na zdraví jeho souseda," vysvětluje Alape. Vědci získali na vývoj léku grant od Středoamerické banky pro ekonomickou integraci v hodnotě půl milionu dolarů (přes 11 milionů korun).
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 9. 2020 15:36
Než bude dostupná vakcína, která by před nemocí covid-19 chránila, pokouší se vědci z latinskoamerické Kostariky léčit nakažené pacienty protilátkami. Ty však nezískávají od už vyléčených lidí, ale od koní, kterým virus předtím podali. Podívejte se na fotografiích, jak metoda funguje.
 

Právě se děje

před 55 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy