Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně

Foto: Nezvyklý způsob, jak získat protilátky na koronavirus. Vědci využívají koně
Vzorky viru si vědci z výzkumného institutu na Kostarické univerzitě nechali dovézt z Číny a Velké Británie. Poté je ve slabých dávkách aplikovali šesti koním, které dostali na výzkum darem.
První fáze klinických testů na 26 pacientech začne podle agentury Reuters v druhé polovině září. Výsledky, které by mohly účinnost vyvrátit či potvrdit, budou mít vědci už koncem měsíce. Pokud bude první fáze účinná, léčbu v druhé fázi dostanou už stovky pacientů.
Po pár týdnech vědci zvířatům odebrali krevní plazmu, ze které extrahovali žádané protilátky. Během testů si potvrdili, že pomáhají nemoc neutralizovat.
Koňská léčba by kromě Kostariky mohla pomoci i v okolních latinskoamerických zemích, kam by byla vyvážena. "Víme, že během pandemie je zdraví jedince závislé na zdraví jeho souseda," vysvětluje Alape. Vědci získali na vývoj léku grant od Středoamerické banky pro ekonomickou integraci v hodnotě půl milionu dolarů (přes 11 milionů korun).
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 9. 2020 15:36
Než bude dostupná vakcína, která by před nemocí covid-19 chránila, pokouší se vědci z latinskoamerické Kostariky léčit nakažené pacienty protilátkami. Ty však nezískávají od už vyléčených lidí, ale od koní, kterým virus předtím podali. Podívejte se na fotografiích, jak metoda funguje.
 

Právě se děje

před 14 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy