Foto: Největší protest od začátku pandemie. V Hongkongu zatkli poslední opozičníky

Foto: Největší protest od začátku pandemie. V Hongkongu zatkli poslední opozičníky
Žalobci případ zakládají na neoficiálních volbách, které loni v červenci opozice uspořádala. Měly jí pomoci najít ve svých řadách nejsilnější kandidáty do zákonodárné rady. K urnám tehdy přišlo 600 tisíc lidí. Podle úřadů šlo ale o snahu svrhnout vládu.
Od pondělí je 39 obviněných mužů a osm žen u soudu, kde se rozhoduje o tom, zda budou moci být propuštěni na kauci. Tuto možnost však bezpečnostní zákon nepřipouští. Žaloba navíc žádá odložení případu kvůli dalšímu vyšetřování. To by znamenalo, že opozičníci mohou strávit za mřížemi i několik let, než vůbec rozhodne soud.
Na pořádek dohlíželo v pondělí přibližně sto policistů.
Oproti tomu Sia Pao-lung z pekingské Kanceláře pro záležitosti Hongkongu a Macaa nedávno označil zadrženého Joshuu Wonga (na fotografii) a Bennyho Taie, dva z nejvýraznějších prodemokratických aktivistů a politiků, za "nejbrutálnější zrádce".
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 3. 2021 19:25
Buď čekají na soud, nebo jsou v exilu. Takto by se dala shrnout situace hongkongské prodemokratické opozice, která vystupuje proti sílícímu tlaku Pekingu na samosprávné město. Za propuštění posledních opozičníků, kteří byli zatčeni o víkendu, protestuje od neděle tisícovka lidí. Jde o největší hongkongskou demonstraci od začátku pandemie.
 

Právě se děje

Další zprávy