Jak udeřilo nejsilnější zemětřesení v dějinách: Chile ničily tsunami, laviny i sopky

Jak udeřilo nejsilnější zemětřesení v dějinách: Chile ničily tsunami, laviny i sopky
Epicentrum zemětřesení se nacházelo kousek od města Valdivia, pojmenovaného po svém zakladateli a zároveň dobyvateli Chile Pedrovi de Valdiviovi. Na snímku je zbořená ocelárna nedaleko města u pobřeží Tichého oceánu.
Otřesy způsobily několik vln tsunami a také výbuchů okolních sopek, kterých je v Chile mnoho. Vybuchl také vulkán Puyehue, který leží asi 1120 kilometrů jižně od hlavního města Santiago v řídce osídlené oblasti.
Chilské přístavy byly zdevastované.
Zemětřesení a vlny tsunami město Valdivia skoro celé zničily. Na snímku jsou vidět pukliny v ulicích, jež zemětřesení způsobilo.
Foto: ČTK
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
22. 5. 2020 6:38
Přesně před 60 lety došlo v Chile k nejsilnějšímu zaznamenanému zemětřesení v dějinách lidstva. Země se poprvé otřásla odpoledne 22. května 1960. Zemětřesení o síle 9,5 stupně Richterovy škály následně vyvolalo několik vln tsunami, největší dosahovala výšky až 25 metrů. Ta hlavní dorazila přes celý Tichý oceán až do Japonska. Odhaduje se, že v Chile zemřelo dva až sedm tisíc lidí.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy