Foto: Nejen Jan Opletal. Studenti, kteří se stali obětí nacistů 17. listopadu 1939

Foto: Nejen Jan Opletal. Studenti, kteří se stali obětí nacistů 17. listopadu 1939
Příjezd německých okupačních vojsk do Prahy, záběr z dolní části Václavského náměstí 15. března 1939.
Jan Opletal, který od roku 1936 studoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, bydlel v Hlávkových kolejích. Ve školním roce 1939 se stal místopředsedou studentské samosprávy, 28. října 1939 (asi v 18.30), když kráčel ve čtyřtisícovém průvodu demonstrantů od Karlova náměstí vzhůru Žitnou ulicí, zaznělo několik výstřelů. Jedna ze střel ho zasáhla. Byl převezen na 1. chirurgickou kliniku Všeobecné nemocnice na Karlově náměstí. Ve stejný den byl v Žitné ulici střelen přímo do srdce Václav Sedláček. Jediný mrtvý toho dne.
Pitvu Václava Sedláčka provádí německý přednosta Ústavu soudního lékařství Günther Weyrich. Při pohřbu v Praze-Braníku (4. listopadu 1939) nesmí nikdo řečnit, přítomen není ani kněz. V poválečných letech se na Václava Sedláčka téměř zapomene. I na jeho bratra Karla, jenž zahynul v koncentračnímu táboru Osvětim. O hrob v Braníku se nikdo nestaral, a tak byl časem zrušen.
Domažlice 27. října 1939. Studenti v takzvaných "masaryčkách" organizují v předvečer státního svátku tichou protestní demonstraci proti německé okupaci.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary / Reprofoto z knihy Jaroslava Čvančara „Někomu život, někomu smrt – Československý odboj a nacistická okupační moc mezi léty 1939 – 1941“, kterou vydalo nakladatelství Laguna v roce 2002
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
17. 11. 2021 13:33
Devět studentských vůdců bylo 17. listopadu 1939 zavražděno v jízdárně ruzyňských kasáren. Nacistická okupační moc v ten samý den uzavřela české vysoké školy a do koncentračních táborů poslala 1 220 vysokoškoláků. O dva roky později byl s obrovskou mezinárodní podporou českým studentům ustanoven v Londýně 17. listopad jako Mezinárodní den studentstva.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy