Foto: Nad Hirošimu vzlétly holubice, 70 let od atomové zkázy

V Hirošimě vzlétly holubice nad Památníkem míru při pietní vzpomínce na oběti jaderného výbuchu.
Budova z roku 1915, vystavěná českým architektem Janem Letzelem, je dnes známá jako Hirošimský památník míru. Byla to nejbližší stavba, která po explozi zůstala stát.
Dodnes je udržována ve stejném stavu, v jakém byla těsně po výbuchu. Slouží tak jako připomínka ničivosti jaderných zbraní.
Okolí bylo po jaderném výbuchu spáleno na popel, ale torzo Hirošimského památníku míru dál dominuje městské krajině. Někdy se také nazývá Atomový dóm a představuje symbol naděje na mír.
...
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 8. 2015 12:35
Podívejte se, jak probíhaly pietní akce na vzpomínku obětí padlých před sedmdesáti lety po svržení první atomové bomby v historii.

Hirošima - Je tomu přesně sedmdesát let, co americké letectvo svrhlo na 350tisícové japonské město Hirošima atomovou bombu Little Boy.

Šestého srpna roku 1945 kvůli tomu zemřela třetina tamních obyvatel a další desetitisíce lidí podlehly následkům katastrofy v následujících letech.

Tři dny poté zažilo ničivou sílu jaderné zbraně i Nagasaki a po následné kapitulaci japonského císaře definitivně skončila 2. světová válka.

Podívejte se, jak v Hirošimě probíhaly vzpomínkové akce.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy