Obrazem: Zahrady, které zastaví poušť. V Senegalu neobvykle bojují s vedrem a suchem

Obrazem: Zahrady, které zastaví poušť. V Senegalu neobvykle bojují s vedrem a suchem
Říká se jim Tolou Keur a na různých místech Senegalu jich mají vzniknout stovky.
"Nejde o externí projekt, kdy přijde někdo zvenčí a řekne lidem, co mají udělat. Je to něco naprosto původního," říká manažerka Karine Fakhouryová.
V kulatých zahradách jsou i výběhy pro slepice.
"S tím, co tu vypěstují, nebudou chtít nikdy odjet, zůstanou se svými otci, matkami, ženami a dětmi," líčí Kamara.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 8. 2021 20:03
Obyvatele Senegalu ohrožuje rozšiřující se poušť, která znemožňuje zemědělství. Místní proti dezertifikaci bojují stavěním kruhových zahrad zvaných Tolou Keur. Umožňují lépe zadržovat vodu a chudí Senegalci v nich mohou pěstovat mnoho různých plodin a bylin, aby byli soběstačnější.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy