Foto: Místo, kde se můžete smát smrti. Veselý hřbitov v Rumunsku zdobí malované náhrobky

Foto: Místo, kde se můžete smát smrti. Veselý hřbitov v Rumunsku zdobí malované náhrobky
Žádná temná zákoutí a chladné náhrobní kameny, ale plno barev, obrázků a zdobně vyřezávaných dřevěných křížů. Tak vypadá Veselý hřbitov v rumunském městečku Sapanta.
Na hrobech nejsou pouhá data narození a úmrtí, ale zdobí je dlouhé epitafy, které ve zkratce vyprávějí příběhy nebožtíků. Často jsou i rýmované.
Každý z obrázků a nápisů má připomínat toho, kdo je zde pochován.
Některé obrázky zachycují profesi, jiné momenty z každodenní činnosti nebožtíka.
Foto: ČTK
Zahraničí Zahraničí
28. 9. 2017 21:18
Je to jedno z nejoblíbenějších míst mezi turisty v Rumunsku. Veselý hřbitov leží v městečku Sapanta nedaleko hranic s Ukrajinou. A je jiný než ostatní, jak už napovídá jeho název. Je plný barev, veselých obrázků a vtipných epitafů. Jeho tvůrce, rumunský lidový umělec Stan Ioan Patras, zaznamenal na náhrobcích příběhy těch, kteří zde odpočívají. Epitafy jsou vtipné, poučné a někdy i rýmované.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy