Foto: Migranti uvázli v "pásmu nikoho". Polsko je posílá pryč, mrznou proto v lesích

Foto: Migranti uvázli v "pásmu nikoho". Polsko je posílá pryč, mrznou proto v lesích
Polská ani běloruská strana se k obviněním z násilí nevyjádřily. Mluvčí polských pohraničníků pouze uvedl, že hlídky migrantům poskytují zdravotní pomoc a v případě potřeby resuscitaci a odvoz sanitkou.
Uprchlíci mají přitom podle mezinárodního práva nárok na žádost o azyl. Zároveň je zakázáno posílat žadatele zpátky do zemí, ze kterých utíkají.
Když se Mohammed dostal k hranici naposledy, prosil stráž, ať už to ukončí. "Když jsme došli k polským vojákům, řekl jsem jim: Prosím, rovnou mě zabijte, nechci se vrátit do Běloruska," vypráví.
Šestadvacetiletý Mohammed (na snímku) pochází z Jemenu, kde pracoval v cestovním ruchu. Ze země, kterou sužuje občanská válka, odešel do Malajsie a z ní se v srpnu dostal do Běloruska. Od té doby se pokouší nelegálně překročit hranice do Polska a dostat se dál do západní Evropy. Narazil však na pohraničníky, kteří mu vstup do země nepovolili.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 22. 10. 2021 17:35
Tisíce migrantů z Iráku, Afghánistánu a Sýrie odlétají s vidinou azylu v Evropské unii do Běloruska, které je sváží k hranicím unijních států. Alespoň to tvrdí řada evropských států. Migranti ale narážejí na pohraničníky, kteří jim vstup nepovolí. Lidé, včetně rodin s dětmi, tak zůstávají v lesích bez přístupu k jídlu, vodě či rychlé lékařské pomoci. Reuters zachytila příběhy několika z nich.
 

Právě se děje

Další zprávy