Foto: Nevíte kam na prázdninový víkend? Tyhle krásné památky přibyly na seznam UNESCO

Podívejte se, jaké památky se dostaly na seznam světového dědictví UNESCO.
Na seznam světového dědictví se letos probojoval komplex opevnění Hedeby a Danevirke, který se nachází v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Hedeby v minulosti představovalo vikingskou osadu, která byla hlavně v 10. století velmi důležitým centrem obchodu v severní Evropě. Danevirke zase tvořilo systém opevnění, kterým se Vikingové bránili před nepřátelskými silami.
UNESCO za unikátní památku označilo také ukrytá místa křesťanů na japonském ostrově Kjúšú. Celkově se jedná o dvanáct objektů, které vznikly v 16. až 19. století a které se vážou k historii křesťanství v Japonsku.
Novou položkou na prestižním seznamu je také románská katedrála v německém městě Naumburg, která byla postavena ve 13. století v období vrcholného středověku…
… nebo italské industriální město Ivrea na severozápadě země, které ve 20. století představovalo významné průmyslové místo.
Foto: Shutterstock
Zahraničí Zahraničí
2. 7. 2018 19:05
UNESCO letos na svém 42. zasedání v Bahrajnu rozhoduje, které památky zapíše na prestižní seznam světového dědictví. V minulých dnech už organizace OSN vyřkla verdikt o téměř dvacítce míst a staveb. Na seznamu se nově objeví například horské kláštery v Jižní Koreji nebo přístav Kalhát v Ománu. Mezi památkami, které letos naopak neuspěly, je například české město Žatec.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy