Foto: Stateční Číňané necouvli ani tankům. O masakru na Tchien-an-men se dodnes mlčí

Foto: ČTK/AP
Zahraničí ČTK dap Zahraničí, ČTK, dap
Aktualizováno 3. 6. 2019 11:22
Před třiceti lety v noci z 3. na 4. června se na pekingském náměstí Nebeského klidu vjely tanky s příslušníky vojenské pěchoty. Čínská armáda se rozhodla krvavě zasáhnout proti demonstrantům, kteří tu od dubna 1989 protestovali za demokratizaci společnosti. V Číně je masakr stále tabu - neučí se o něm ve školách, vedení země mlčí. Nikdo také dodnes neví, kolik přesně lidí v červnu 1989 na náměstí Nebeského klidu zemřelo. Úřady tvrdí, že zásah armády měl 200 obětí, podle jiných údajů šlo až o několik tisíc lidí. Podívejte se na historické fotografie, které připomínají 30 let starou tragickou událost.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy