Příběh slavné sochy: Kristus měl původně držet kříž, přežil sprejery i úder blesku

Příběh slavné sochy: Kristus měl původně držet kříž, přežil sprejery i úder blesku
Návrh sochy vypracoval brazilský architekt Heitor da Silva Costa. Na snímku je s maketou v roce 1926.
Stavět se začalo v roce 1922, práce trvaly devět let.
Jen samotná Ježíšova hlava váží skoro 36 tun. Snímek je z roku 1929.
Katolíků je v Brazílii ze všech věřících nejvíce, nicméně země je sekulární republikou, v níž je náboženství odděleno od státu. Za katolíky se samo považuje 64 procent ze 123 milionů Brazilců.
Foto: Digital Commons / CSP / Library Technology Center & University Archives
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 16. 10. 2021 10:31
Měří na výšku třicet metrů, rozpětí rukou má dlouhé 23 metrů, váží 700 tun. Už ne největší, ale rozhodně pořád nejznámější socha Ježíše Krista na světě. Je tomu devadesát let, co na hoře Corcovado nad brazilským Rio de Janeirem odhalili sochu Krista Spasitele (v portugalštině Cristo Redentor). Projděte si ve fotogalerii její příběh a také příběhy jejích tvůrců.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat kapitál

Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm procent, což by se mělo v praxi týkat zejména desetiny největších bank. Vyplývá to z návrhu nových kapitálových požadavků na fungování bankovního trhu, který ve středu představila Evropská komise. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) podle komise vyčíslil celkové zvýšení kapitálu do konce dekády na nejvýše 27 miliard eur (695 miliard Kč), což je zhruba polovina částky, kterou odhadoval ještě loni.

Brusel přichází s novými požadavky v rámci mezinárodní dohody o regulaci finančního sektoru Basel III. Tu uzavřela skupina ekonomicky vyspělých zemí světa po finanční krizi z roku 2008 s cílem zabránit jejímu opakování.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy