Slzy štěstí v Diamantových horách. Takhle se v KLDR shledaly rodiny, které rozpojila válka

V severokorejském letovisku se shledaly rodiny, které rozdělila korejská válka.
Radost v očích, široké úsměvy i slzy štěstí. To vše bylo v pondělí k vidění v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových horách.
Letovisko hostí třídenní setkání rodin, které od sebe v 50. letech odtrhla korejská válka. Poslední takové shledání se konalo v roce 2015.
Letos se události účastní asi 90 rodin z Jižní a Severní Koreje. Mezi těmi, kteří o setkání požádali a byli vybráni, je i dvaadevadesátiletá I Kum-som. Ta se nemohla dočkat setkání se svým synem (oba na fotografii).
Paní I byla ze setkání patřičně nervózní. "Nejdříve jsem to vůbec nemohla zpracovat. Nemohla jsem uvěřit tomu, že uvidím svého syna," řekla pro americkou televizi CNN.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
20. 8. 2018 18:25
Korejská válka v 50. letech minulého století od sebe oddělila velké množství rodin. Na některé z nich se po dlouhých desítkách let usmálo štěstí a příbuzní, z nichž část žije v Jižní a část v Severní Koreji, se zase mohli shledat. Setkání korejských rodin, jejichž vazby zpřetrhal korejský konflikt, se koná v severokorejském letovisku v Diamantových horách.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy