Foto: Kde indiáni dřív lovili zvířata, je teď voda. Ostrov v USA se rychle potápí

Foto: Kde indiáni dřív lovili zvířata, je teď voda. Ostrov v USA se rychle potápí
Ty, které tak neučinily, to čeká letos na podzim. Vláda se totiž rozhodla problém řešit přesídlením, které vidí jako jedinou možnost. Vyčlenila na něj 48 milionů dolarů (přes miliardu korun).
"Nechceme jim jen pomoci přesunout kulturu a komunitu na nové místo. Chceme, aby to přilákalo i lidi, kteří se odstěhovali už dříve," uvedl Pat Forbes z louisianského úřadu pro rozvoj komunit.
Z původních 90 kilometrů čtverečních v současnosti zbývá už jen něco málo přes kilometr čtvereční pevniny. Od roku 1955 se ostrov zmenšil o 98 procent a se stoupající vodou přišli místní o také o obchod s potravinami nebo místní kostel, píše louisianský deník Daily Advertiser.
Potomci indiánských kmenů už nový prostor navštívili a prohlédli si, kde budou jejich nové domy brzo stát. Hotovo by mělo být na podzim.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 4. 2021 20:31
Kmen původních amerických obyvatel žil na ostrově v Louisianě téměř 200 let. Ten ale nyní z 98 procent pohltila stoupající hladina moří, a indiáni se tak musí stěhovat. Aby mohli zůstat pohromadě, připravuje jim vláda nové bydlení.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy